sobota, 11 lutego 2017

Skąd wziął się ruch lewostronny?


Cześć, zapewne wiecie, że w Polsce samochody jeżdżą po prawej stronie drogi a kierownica znajduje się po stronie lewej. Są jednak kraje w których obowiązuje ruch lewostronny a kierownica w autach umieszczona jest po stronie prawej. Mój Tato przygotował dla Was post opowiadający o tym.

Skąd wziął się ruch lewostronny? Na początku wspomnieć należy, że ruch lewostronny obowiązuje m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Malcie, Jamajce, Kenii, Tanzanii, Sri Lance…. W sumie na 194 Państwa na świecie, po lewej stronie jeździ się aż w 62 (choć niektórzy uwzględniając prowincje doliczą aż do 75). 
Teorii na ruch lewostronny jest kilka. Jedna odnosi się do papieża Bonifacego VIII, który rok 1300 ogłosił rokiem jubileuszowym dla wszystkich pielgrzymów odwiedzających grób świętego Piotra. Dziennie do Rzymu przybywało wówczas około 30 000 pielgrzymów. Aby usprawnić komunikacje na drogach Bonifacy VIII zarządził, by pielgrzymi poruszali się po lewej stronie drogi.
Inna odnosi się do rycerzy, który będąc (jak około 90% populacji) praworęcznymi walczyli mieczem trzymając go w prawej dłoni, a co za tym idzie poruszali się po lewej stronie drogi.
Osobiści skłaniam się do najbardziej praktycznego wyjaśnienie ruchu lewostronnego a pochodzącego od jazdy wozem konnym. Woźnica jadący wozem (podobnie, jak opisywani wcześniej rycerze) trzyma bat w prawej dłoni. Aby „przyspieszając” nie uderzyć batem pasażera siedzącego obok, zajmuje miejsce z prawej strony „wozu”. Przesiadający się z wozu do auta kierowca dla zachowania tradycji, albo z przyzwyczajenia zajął miejsce po prawej stronie a dla lepszej widoczności jeździł po stronie lewej.
Skoro jazda lewostronna ma praktyczno-historyczną genezę to w takim razie wypadałoby teraz zadać pytanie, czemu większość świata jeździ po stronie prawej?
P.S. Zdjęcia  w poście zaczerpnięte z internetu.

4 komentarze:

 1. Nie bardzo ogarniam czasem prawostronny ruch, a co dopiero lewostronny :D Za to mojemu mężowi jakby nie robiło to w ogóle różnicy. Szczęściarz. Bedąc w Irlandii miałam styczność właśnie z ruchem przeciwnym do naszego polskiego i powiem Ci, że to straszne i nie chciałabym w nim zbyt długo uczestniczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy udało by mi się odnaleźć w ruchu lewostronnym.
   Miałam możliwość jeździć autem z kierownicą po prawej stronie na Polskich drogach, zdecydowanie nie polecam! 😉

   Usuń
 2. z tego co wiem to do początku XX wieku ruch lewostronny obowiązywał równiez w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda, ale dotyczył on tylko ziem pod zaborem austriackim. W roku 1918 przeszliśmy na ruch prawostronny, a zaborca jeździł po lewej jeszcze przez 20 lat.

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony tutaj komentarz :)