piątek, 3 lutego 2017

Alfabet marek "A"

Każde auto posiada swój znak rozpoznawczy, określający przynależność pojazdu do marki, znajduje się on w widocznym miejscu i zazwyczaj skrywa historię firmy.
W cyklu postów o tytule "Alfabet marek " moi rodzice pokażą Wam i opiszą emblematy najbardziej popularnych samochodowych marek.
Dziś zaczynamy od samochodów, których nazwa rozpoczyna się od litery "A"
 
Alfa RomeoALFA to skrót od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, czyli Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Aukcyjna. Człon Romeo został dołączony do nazwy, kiedy firmę przejął Nicola Romeo i dopisał do logo swoje nazwisko.
Znaczek na masce tego samochodu przypomina herb szlachecki. Jest tam czerwony krzyż na białym tle zaczerpnięty z flagi Mediolanu i herb rodziny Visconti (władców Mediolanu w okresie renesansu), który przedstawia wojowniczego węża z ludzką figurką w pysku.

Audi


Historia nazwy marki Audi łączy się z historią inżyniera Augusta Horcha, który to  po nieporozumieniach z zarządem założonej przez siebie firmy o nazwie Horch  postanowił z niej odejść i w sąsiedztwie założyć kolejną działalność. Prawo jednak nie pozwalało mu na użycie swojego nazwiska do nazywania swoich wyrobów. W związku z tym August Horch przetłumaczył swoje nazwisko na łacinę otrzymując nową nazwę - Audi (co znaczy: słyszeć).
Wbrew pozorom cztery splecione ze sobą koła nie są symbolem Audi, lecz koncernu Auto Union. Firma Audi przeżywając problemy finansowe została przejęta przez DKW. Kilka lat później te dwie firmy połączyły się z Horchem i Wandererem. W ten sposób powstał koncern Auto Union, którego symbolem zostały cztery splecione ze sobą koła. Pod koniec lat 50tych słaba kondycja finansowa sprawiła, że jedynym udziałowcem Auto Union został Mercedes-Benz. Kilka lat później, w roku 1964 koncern został wykupiony przez Volkswagena. W następnym roku Volkswagen połączył go z firmą NSU tworząc firmę Audi NSU Auto Union AG, której nazwę z czasem zmieniono na aktualną do dziś Audi AG.
 

Aston Martin
 

W 1914 roku Lionel Martin i Robert Bamford, którzy wcześniej zajmowali się  sprzedażą aut Singer założyli przedsiębiorstwo Aston Martin i  postanowili produkować samochody wyścigowe. Martin już wcześniej zajmował się górskimi wyścigami samochodowymi na wzgórzu Aston Hill. Nazwę marki utworzono więc od nazwy gór Aston Hill i nazwiska Martina. Logo marki, to nazwa Aston Martin na tle skrzydeł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony tutaj komentarz :)