czwartek, 12 kwietnia 2018

Mifold - mała rzecz a cieszy.

Bezpieczeństwo w samochodzie to dla nas rodziców sprawa priorytetowa, dlatego nie zgadzamy się na przewożenie naszych dzieci bez fotelików. Zdarzają się jednak sytuację tzw. losowe, w których dziecko musi skorzystać z transportu, mimo braku fotelika samochodowego, co wtedy? Podejmujesz ryzyko? Będziesz jechać ostrożnie? To przecież niedaleko, na drodze mały ruch. Zaryzykujesz?

Sytuacja z życia: wychodzicie ze szkoły, za chwilę będzie ulewa. Wyjątkowo przyjechałaś po dziecko samochodem. Koleżanka, która odbiera swoje dziecko razem z tobą, widząc nadciągające chmury pyta „podwieziecie nas?”

I pojawia się dylemat. Ze zmieszaniem w głosie odmówisz – do przejścia niecały kilometr, ale w trakcie burzy przyjemność to raczej wątpliwa. Zgodzisz się – możesz zasilić budżet państwa kwotą 150 zł i pozbawić się 6 punktów karnych, ale to nic w porównaniu z narażaniem zdrowia lub życie dziecka. Nie ryzykuj– znaleźliśmy bezpieczne rozwiązanie tego problemu. W takiej sytuacji pomocne będzie siedzisko Mifold.


Producent opisuje go jako „kompaktowy fotelik samochodowy”, choć w tym przypadku moim skromnym zdaniem „fotelik” to za duże słowo. Trafniejsze byłoby …. hmmm… np.: urządzenie podtrzymujące. Mieliśmy okazję wypróbować „fotelik” Mifold i początkowe sceptyczne nastawienie ku naszemu zaskoczeniu uległo zmianie. Urządzenie tak na dobrą sprawę dostosowuje położenie fabrycznych pasów w aucie do odpowiedniego przytrzymywania małych pasażerów. W przypadku przypięcia mojego synka pasami bezpieczeństwa, przebiegają one przez jego szyję, dotykając żuchwy, a więc o bezpieczeństwie nie możemy tu mówić, bo mocne zahamowanie może zrobić dziecku krzywdę. Przy zastosowaniu Mifolda pas został ułożony tak, jak należy tj. przebiegając przez klatkę piersiową i ramię a co za tym idzie – będzie spełniał swoją funkcję. Obrazują to zdjęcia.


Mifold przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat (od 15 kg)  a dzięki możliwej regulacji, będzie dopasowany do dziecka przez cały okres użytkowania. Posiada 3 szerokości do wyboru- rozmiary S, M i L oraz płynną regulację wysokości. Jest mały i poręczny, zmieści się w plecaku, torebce czy schowku w Twoim samochodzie. Instrukcja montażu jest bardzo prosta i zajmuje niespełna minutę, a jego zakup nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Sprawdźcie sami do kupienia np. w Fabryce Wafelków .


Zakładając, że nie wszystkie dni mamy deszczowe – kiedy jeszcze Mifold może okazać się przydatny? W jednym z poprzednich postów pisaliśmy o przepisach dotyczących fotelików dla dzieci. Możecie przeczytać tutaj. Zgodnie z prawem, ale nie koniecznie zdrowym rodzicielskim rozsądkiem, jeśli z tyłu zmieszczą się tylko dwa foteliki a pociech mamy trójkę, to jedno dziecko może jechać bez fotelika. W takiej sytuacji Mifold jest wręcz idealny, ponieważ zajmuje mało miejsca i na pewno zmieści się pomiędzy dwa foteliki, zapewniając ochronę trzeciemu dziecku. Wszelkie podstawki dla dzieci są znacznie większe.

Kiedy jeszcze? 

Np. gdy nasze dziecko nie mieści się już do fotelika z III kategorii wagowej a fabryczny pas jest wciąż za wysoko. Czy jeszcze kiedyś? Np. gdy jeden rodzic zawozi dzieci do szkoły a drugi odbiera. Urządzenie jest na tyle małe, że dziecko bez problemu schowa je do plecaka. Można je także zastosować przy korzystaniu z przejazdów w taxi, czy wypożyczając samochód na wakacjach.

Reasumując: jakie są moje odczucia po przewożeniu dziecka z użyciem Mifolda? Najkrócej pisząc – pozytywne. Urządzenie jest solidnie wykonane. Ma certyfikat ECE R44/04 (kto kupował fotelik w innym miejscu niż aliexpress, ten wie o co chodzi) Jest małe, lekkie, spełnia swoją funkcję odpowiedniego ułożenia pasów i w sytuacjach wyjątkowych, gdy nie mamy fotelika jest rozwiązaniem idealnym a korzystanie z niego (jako urządzenia podtrzymującego) jest zgodnie z przepisami.

Ponieważ nie działam na zlecenie i staram się zachować obiektywizm, muszę znaleźć także jakieś mankamenty. W mojej ocenie część stykająca się z kanapą mogłaby być wykonana z mniej śliskiego materiału. Na tapicerce wykonanej z weluru czy alcantary problemu nie ma, ale na skórzanej Mifold może się wraz z dzieckiem delikatnie ruszać, choć o jakiejś niestabilności czy przesuwaniu, nawet w trakcie dynamicznie pokonywanych zakrętów nie ma mowy. Sprawdzone 😀

Czy urządzenie jest bezpieczne? Profesjonalnej odpowiedzi może udzielić ADAC z Niemiec, zaś ja – mama z Polski mogę jedynie napisać o moim punkcie widzenia. Nie zamierzam rezygnować z fotelika samochodowego ani Was do tego nie namawiam, Mifold to idealne rozwiązanie w sytuacji kiedy nie masz fotelika a dziecko chcesz przewieźć bezpiecznie. Nie jest to fotelik, w którym dziecko ma osłoniętą głowę i tułów, więc raczej nie zapewni pełni bezpieczeństwa w trakcie uderzeń bocznych. Mifold sprawi, że dziecko będzie właściwie chronione pasami auta. Na ile więc jest bezpieczny? Na tyle, na ile chronią Ciebie i Twoich pasażerów fabryczne pasy bezpieczeństwa w Twoim aucie.

P.S. Polecamy również filmik na YouTube, w którym znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat fotelika mifold 😊
P.S. zdjęcia do artykułu wykonała mama 📷.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony tutaj komentarz :)