poniedziałek, 10 lipca 2017

Do kiedy musimy przewozić dzieci w fotelikach?Od 1go marca bieżącego roku Polska musiała dostosować swoje przepisy w kwestii przewożenia dzieci do przepisów UE. Zgodnie z Kodeksem Ruchu Drogowego:
- w fotelikach muszą być przewożone dzieci o wzroście do 150 cm (nie obowiązuje już kryterium wieku)
- dzieci o wzroście powyżej 135 cm mogą podróżować na tylnych fotelach bez fotelika, korzystając z pasów bezpieczeństwa. Na przednich fotelach dopiero przy wzroście do 150 cm.
- w sytuacji gdy autem podróżuje troje dzieci (a trzy foteliki nie zmieszczą się obok siebie), dwoje ma nakaz podróżowania w fotelikach na tylnym siedzeniu, zaś trzecie dziecko, mające co najmniej 3 lata może zajmować obok nich miejsce bez fotelika, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa.
- obowiązuje nakaz dobierania fotelika do wzrostu i wagi dziecka, a więc, ci którzy chcą jedynie spełnić wymóg posiadania fotelika nie mogą przewozić noworodka w foteliku przedziału 15-36 kg.
Jako rodzić nie będę wspominał o konsekwencjach karnych za przewożenie dziecka bez fotelika, bo nie ma większej kary, niż świadomość zrobienie dziecku krzywdy poprzez zaniedbanie jego bezpieczeństwa. Bez fotelika i pasów bezpieczeństwa można przewozić dzieci posiadające zaświadczenia lekarskie z przeciwwskazaniami do ich stosowania, zaś sam brak wymogu ich stosowania dotyczy jazdy karetką, taxi, pojazdami policji, straży granicznej i miejskiej oraz pojazdami transportu sanitarnego. Na przednim fotelu można przewozić dziecko w foteliku zamocowanym tyłem do kierunku jazdy tylko w sytuacji, gdy poduszka powietrzna jest dezaktywowana.
Rodziców, którzy muszą wybrać fotelik dla swoich sukcesorów, dziedziców, spadkobierców czy jak tam jeszcze inaczej nazywamy nasze dzieci czeka trudny wybór. Na rynku jest mnóstwo modeli w różnych przedziałach wagowych, zaś rozpiętość cenowa liczona jest w tysiącach złotych (tak, to nie przesada) Czym więc się kierować przy wyborze? Osobiście bardziej niż opiniami z ceneo sugerowałem się testami ADAC licząc na to, że przysłowiowy ordnung muss sein dotyczy także sumienności i obiektywności w kwestii testów bezpieczeństwa. A czy fotelik który wybrałem jest bezpieczny? Bardzo bym chciał, aby nigdy nie było mi dane poznać odpowiedzi na to pytanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony tutaj komentarz :)